Jak napsat dobrý životopis

21 Zář 2015 by admin, No Comments »

Dobře napsaný životopis je při hledání práce zásadní. Je to první kontakt vašeho potenciálního zaměstnavatele či personalisty s vámi a rozhodne o tom, jestli si vás vůbec firma pozve k osobnímu pohovoru.

Co je to životopis

Životopis (z lat. curriculum vitae – CV) je dokument, který vyžaduje snad každá firma hledající nové zaměstnance. V současné době ho zaměstnavatelé nejčastěji vyžadují ve strukturované podobě. To znamená, že se nepíše ve větách, ale má určitou strukturu, která umožní potenciálnímu zaměstnavateli se v něm rychle zorientovat a najít vše podstatné.

Strukturovaný životopis by neměl být zpravidla delší než dvě strany a události v něm řaďte sestupně podle data.

Psaní životopisu

A jak psát životopis? Není to nic složitého. Nepíšete totiž žádné slohové cvičení, ale skutečně jen nadepíšete jméno a příjmení: a doplníte… A takto pokračujete dál.

Takže je jen důležité v životopisu na nic nezapomenout. A co by v něm tedy mělo být? Obsahuje osobní a kontaktní údaje (jméno, adresa, email, telefon, zdravotní a rodinný stav atd.). Dalšími údaji je dosažené vzdělání a předchozí zaměstnání (firma + pracovní pozice, případně jiné důležité údaje). Kromě toho se ještě do životopisu uvádí další schopnosti – řidičské oprávnění, cizí jazyky, práce na počítači a ve stručnosti zájmy.

K životopisu můžete přiložit i svou fotografii v průkazovém formátu. Některé společnosti ji přímo vyžadují.

Chcete-li si zkontrolovat, jestli vám nic nechybí v životopisu, podívejte se na různé vzory na internetu. Nechte si záležet nejen na obsahu, ale i na formě. Úprava také o vás leccos vypoví.

Rozhodně však dodržujte strukturu a celkově buďte struční. Pokud se chcete rozepsat více o sobě a svých zkušenostech, nechte si to do průvodního či motivačního dopisu. Ovšem ani tyto písemnosti by neměly být příliš rozsáhlé. Sdělte svému potenciálnímu zaměstnavateli jen to nejdůležitější, o čem si myslíte, že by mohlo přispět k tomu, že si vás pozve k pohovoru.

Leave a Reply

Follow Me!

Follow Me! Follow Me! Follow Me! Follow Me!