Jak napsat životopis

16 Říj 2015 by admin, No Comments »

Už jste někdy psali životopis, nebo před tímto úkolem stojíte poprvé? Možná už nějaké zkušenosti máte, ale i tak je vhodné si zopakovat vše, co byste měli vědět při psaní životopisu.

Co je životopis

Životopis (z latinského curriculum vitae, odtud zkratka CV) je dokument o vašem vzdělání a pracovních zkušeností, případně o dalších dovednostech a schopnostech. Je důležitým dokumentem pro ty, kteří hledají práci. Životopis je totiž vůbec prvním dokumentem, který od vás bude váš potenciální zaměstnavatel vyžadovat.

Životopis může být strukturovaný a nestrukturovaný (tedy volný). V současné době většina zaměstnavatelů upřednostňuje strukturovanou podobu. Je totiž jasný, přehledný a umožňuje rychlou orientaci. Personalista či zaměstnavatel v něm rychle najde, co hledá.

Napsání životopisu

Pokud si nevíte rady s tím, jak napsat životopis, podívejte se na internet, kde najdete mnoho vzorů. Strukturovaný životopis není obtížné napsat. Podstatné je akorát nezapomenout na žádné údaje. Obsahovat by měl vaše základní osobní údaje, vzdělání, pracovní zkušenosti, ale i vaše další dovednosti, schopnosti a jiné informace, které by vám mohli pomoci práci získat. Na druhou stranu mějte na paměti, že nikdo nechce číst dlouhé dokumenty, a proto se snažte o stručnost. Životopis by měl mít dvě, maximálně tři stránky. Určitě se vyvarujte pravopisných chyb.

V životopisu si nevymýšlejte. Jistě nechcete chodit po pohovorech, které vám stejně práci nepřinesou. Byla by ztráta času uvádět, že umíte perfektně anglicky, když víte, že na pohovoru nedáte dohromady ani základní věty.

Mějte také na paměti, že kromě toho, co je v životopisu, se hodnotí i to, jakou má formu. Dejte si proto záležet na grafické úpravě. Měl by zdůrazňovat jednoduchost a přehlednost. Nepoužívejte nadměrně možnosti zvýrazňovat text.

K životopisu můžete přiložit svou fotografii. Někde je to dokonce vyžadováno. Pokud ne, není to povinnost. Přikládáte-li fotografii, měla by být oficiální, tedy průkazová.

Leave a Reply

Follow Me!

Follow Me! Follow Me! Follow Me! Follow Me!